pri-lublin

Religia

Komunia święta – co powinieneś wiedzieć i czuć przed nią

Maj 23, 2017 religia 0

Komunia święta to sakrament, do którego powinno się przygotować. Zwłaszcza, jeśli przystępuje się do tego sakramentu po raz pierwszy. Dzień, w którym przystępujesz do komunii to spotkanie z Panem Jezusem, który przynosi błogosławieństwo Tobie i Twojej rodzinie. Od czego zacząć, aby się dobrze przygotować?

Dobrym sposobem na refleksję jest spowiedź. Traktuj ją, jako Twoje osobiste spotkanie z Panem Jezusem. Za pomocą spowiedzi możesz się uwolnić od grzechów i kolejny raz zacząć swoje życie z czystym kontem. Ponieważ Bóg zna ludzkie słabości ustanowił sakrament pojednania, który pozwala niedoskonałemu człowiekowi na powstanie po każdym upadku. Spowiedź jest dla grzesznika ratunkiem, więc nie powinien się wzbraniać, aby taki ratunek przyjąć. Spowiedź jest też okazją do refleksji. Zastanów się jak wygląda Twój kontakt z Bogiem. W jaki sposób się modlisz, czy chodzisz w niedzielę i święta do kościoła?

Sakrament pokuty pomaga na uświadomienie sobie, jaki jestem, do czego dążę, i jakie są moje słabości. Gdy masz zbyt wiele wątpliwości, to dobrze jest porozmawiać z kapłanem, ułatwi Ci to przygotowanie się do spowiedzi. Sakrament spowiedzi to autentyczne spotkanie z Panem Jezusem. Każdy, niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej i ilości popełnionych grzechów, może przygotować się do spowiedzi i rozpocząć życie z czystą kartą. Ważne jest zaangażowanie i potrzeba rozmowy z Bogiem. Gdy wzbudzisz w sobie potrzebę obcowania z Bogiem, modlitwa doda Ci sił i wesprze w trudnych sytuacjach.

Gdy sakrament komunii dotyczy dzieci, to program przygotowania ich do tego sakramentu trwa cały rok szkolny. W tym czasie dzieci mają spotkania w kościele, słuchają księdza, śpiewają piosenki, układają modlitwy, dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami. Dzieci poprzez kontakty z kapłanem w kościele zaznajamiają się ze świątynią, nabierają odwagi i umiejętności dzielenia się wiarą z innymi. Stopniowo coraz pilniej skupiają uwagę na działaniach kapłana i tym, co się dzieje na ołtarzu. Dzięki temu czują, że Pan Jezus zaprasza je do Swojego domu i przyjmują to zaproszenie.

Dzieci wraz z rodzicami w czasie przygotowań do komunii świętej spotykają się w kościele systematycznie, razem się uczą i modlą i przygotowują do spotkania z Bogiem. Dzięki takim spotkaniom zarówno dzieci, jak i ich rodzice przestają być samotni, nawiązują więzi. Często są to więzi, które potrafią przetrwać lata. Wspólnie przeżywają spotkanie z Bogiem. Ubogaca ich możliwość doświadczenia relacji z drugim człowiekiem, dzielenia się doświadczeniami i niesienia pomocy. Katechezy też przekazują im wiedzę o Bogu i o tym jak wierzyć. Pozwala to na refleksję i uporządkowanie swojego życia.

Dzień, w którym Pan Jezus przyjdzie do Twojego dziecka najlepiej zacząć od wspólnej modlitwy. W ten sposób i my i nasze dziecko rozmawiamy z Bogiem. Kolejny krok to rozmowa z dzieckiem. W tym czasie Twoje dziecko już powinno wiedzieć, co niesie za sobą spotkanie z Panem Jezusem. Posłuchaj, co ma do powiedzenia. Uroczystość pierwszej komunii świętej w kościele przebiega inaczej niż coniedzielna msza. Taka uroczystość angażuje aktywnie w liturgię zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Dzieci uczestniczą w czytaniu, we wnoszeniu darów na ołtarz, czy podziękowaniach. Całość podnosi wagę doznań spotkania z Panem Jezusem. Dzięki oprawie ceremonii dzieci stają się jej częścią i czują obecność Boga w kościele i w sercu.